Što je SHBG?

SHBG je cirkulirajući plazma protein – globulin koji se stvara u jetri, specifično veže spolne hormone (testosteron, estradiol, itd.) i prenosi ih u krvi. Količina SHBG u cirkulaciji ovisi o dobi i spolu, o povećanom ili smanjenom stvaranju spolnih hormona i o nekim bolestima ili stanjima kao što su bolesti jetre, štitnjače, debljina.

Kada trebate pretragu?

Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja), kada imate promjene na koži koje se dovode u svezu s viškom androgena kod žena kao što su pojačana dlakavost i/ili pojava akni.

Što obuhvaća pretraga?

Za određivanje SHBG uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.

Kako se pripremiti?

Nije potrebno posebna priprema. Na koncentraciju SHBG u krvi mogu utjecati lijekovi (oralni kontraceptivi, kortikosteroidi, androgeni, itd.).