Respiratorne infekcije uzrokovane bakterijama – PCR metoda

Bakterijske infekcije respiratornog trakta mogu uzrokovati infekcije sinusa, ždrijela, dišnih putova ili pluća. Dijelimo ih na infekcije gornjeg i donjeg dišnog sustava, a simptomi se obično lokaliziraju na određeno područje. Respiratorne infekcije mogu biti uzrokovane različitim virusima i bakterijama, a ponekad je teško razlučiti koji je uzročnik bez precizne laboratorijske dijagnostike, što je važno za odabir ispravne terapije. Najveća razlika između ove dvije vrste infekcija je u tome što se bakterijske infekcije mogu liječiti antibioticima, dok virusne infekcije uglavnom ne mogu zbog čega je važno odrediti uzročnika infekcije prije početka liječenja.

Bolesti gornjeg dišnog sustava uključuju običnu prehladu, sinuitis, faringitis, epiglotitis i laringotraheitis, a simptomi su brojni;  peckanje u ždrijelu, iscjedak iz nosa, kihanje, osjećaj punoće u području uha, umor, glavobolja, vrućica, suzenje očiju i kašalj te neki manje učestali znakovi bolesti.. Najčešće bolesti donjeg dišnog sustava su bronhitis i upala pluća. Upala pluća može biti teška bolest, a simptomi uključuju produktivni kašalj, vrućicu, oštru bol u prsima, ubrzano, plitko i otežano disanje te ubrzan rad srca. Razlikujemo tipičnu i atipičnu upalu pluća koje se razlikuju prema uzročniku i kliničkoj slici pacijenta, a samim time i djelotvornom antibiotiku. Tipične upale pluća obično su uzrokovane izvanstaničnim bakterijama kao što su Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae, dok atipične pneumonije najčešće uzrokuju Chlamydia pneumoniaeMycoplasma pneumoniae i Legionella pneumophila. Ako se ne liječe na vrijeme, infekcije dišnog sustava mogu uzrokovati različite komplikacije koje su posebno opasne kod djece, osoba s oslabljenim imunosnim sustavom i starijih osoba.

Mikrobiološka dijagnostika smatra se ključnom za učinkovito postavljanje dijagnoze i ispravno liječenje pacijenta. Klasične tehnike mikrobiološke identifikacije ne mogu pružiti učinkovito postavljanje dijagnoze, jer većina organizama raste ili sporo ili uopće ne raste u kulturi, što dovodi do kasnog postavljanja dijagnoze. Brza i točna identifikacija ovih uzročnika ključna je komponenta za postavljanje precizne dijagnoze i odabira adekvatne terapije za svakog pacijenta.

Ovaj test predstavlja multiplex PCR u stvarnom vremenu (real-time PCR), a koristi se za detekciju bakterija:

  • Chlamydia pneumoniae,
  • Mycoplasma pneumoniae
  • Legionella pneumophila (legionarska bolest)
  • Bordetella pertussis (hripavac)
  • Bordetella parapertussis
  • Streptococcus pneumoniae (pneumokok)
  • Haemophilus influenzae

Pretrage se vrše iz nazofaringealnog aspirata, nazofaringealnog brisa, bronhoalveolarnog lavata i/ili sputuma (iskašljaja). Real-time PCR je iznimno osjetljiva, specifična i brza metoda u dijagnostici različitih infekcija, dok određivanje više najčešćih uzročnika respiratornih infekcija odjednom može znatno ubrzati i pojednostaviti dijagnostiku infekcija dišnog sustava.

Cijena pretrage iznosi 50,00 €.

Bez posebne pripreme i najave, pacijent može doći na bilo koju lokaciju i obaviti panel uzimanjem jednog brisa nazofarinksa.

Poliklinika LabPlus Zagreb
info-zg@poliklinika-labplus.hr

Medicinsko biokemijski laboratorij
Prijepoljska 19b, 10000 Zagreb
Tel: 01/2993595

Medicina rada
Maksimirska cesta 282, 10000 Zagreb
Tel: 01/2929502

Mikrobiologija
Maksimirska cesta 282, 10000 Zagreb
Tel: 01/7987480

Poliklinika LabPlus Osijek
Hrvatske Republike 13, 31 000 Osijek
Tel. 031/777 799
info-os@poliklinika-labplus.hr

Poliklinika LabPlus Split
info-st@poliklinika-labplus.hr

Medicinsko biokemijski laboratorij
Dubrovačka 1, (ulaz sa Poljičke ceste).
21000 Split, Tel: 021/789789

BRZI KONTAKT


© Poliklinika LabPlus

KONTAKTIRAJTE NAS