FUROSEMID – SERUM (FUROS)
Furosemid je diuretik Henleove petlje koji djeluje na bubrege i tako povećava gubitak vode iz tijela. Koristi se za liječenje hipertenzije i edema kod kongestivnog zatajenja srca, ciroze jetre, bolesti bubrega i hipertenzije. To je derivat antranilne kiseline, a diurezu potiče blokiranjem tubularne reapsorpcije natrija i klorida u proksimalnim i distalnim tubulima, kao i u debelom uzlaznom kraku Henleove petlje čime pospješuje izlučivanje vode iz tijela. Furosemid ima brz početak i kratko trajanje djelovanja te se sigurno i učinkovito koristi u pedijatrijskih i odraslih bolesnika.
Neke od mogućih nuspojava korištenja furosemida su dehidracija i jetrena encefalopatija.
Određivanje koncentracije furosemida u serumu koristi se u svrhu praćenja i optimizacije terapije ili kod sumnje na predoziranje, odnosno toksično djelovanje lijeka na organizam.
Svi zahtjevi za ovu pretragu moraju sadržavati: datum i vrijeme uzorkovanja, datum i vrijeme posljednje doze lijeka, razloge propisivanja testa (test učinkovitosti i/ili toksičnosti), datum početka liječenja i/ili datum svake promjene doze, dob, visinu i masu ispitanika, podatke o doziranju (doza, učestalost, put primjene) i izvještaj praćenja terapije.
U slučaju kad je unos ugljikohidrata veći od energetskih potreba, višak glukoze se pohranjuje u obliku polisaharida glikogena.
Određivanje koncentracije glukoze u krvi značajno je u rutinskim pregledima za otkrivanje poremećaja metabolizma ugljikohidrata kao što je npr. dijabetes i praćenje učinkovitosti terapije, ali i kod drugih bolesti.
Besplatna kućna posjeta za iznos iznad 100,00€.
Kod nas možete odabrati i anonimno testiranje.
220,00 €
O pretrazi
Priprema pacijenta za pretragu:
https://poliklinika-labplus.hr/priprema-za-pretrage/
Napomena: Kada se određuje koncentracija lijeka u krvi potrebno se savjetovati s liječnikom u koje vrijeme je potrebno izvaditi krv i popiti terapiju. Ako se koncentracija lijeka određuje kako bi liječnik procijenio dobiva li pacijent odgovarajuću dozu lijeka, tada je krv potrebno izvaditi ujutro prije redovnog uzimanja terapije, a iduća doza lijeka uzme se nakon vađenja krvi.
Iznimno se na zahtjev liječnika uzorak krvi može uzeti neposredno nakon ili određeno vrijeme nakon uzimanja lijeka, kada se koncentracija lijeka u krvi određuje zbog nekog drugog razloga.
Rok za izdavanje nalaza: Na upit
Uzorak: Serum
Vrsta spremnika:
- Bez antikoagulansa (crveni čep)
Referentni intervali navedeni su na izdanom nalazu.
Rezultate pretraga potrebno je interpretirati u skladu s kliničkom slikom i anamnezom.
Za više informacija o ovoj pretrazi molimo vas da nas kontaktirate na: 01/4673648 ili info@poliklinika-labplus.hr