info@poliklinika-labplus.hr

Pronađite željenu pretragu

ANTI-AKVAPORINSKA ANTITJELA (NMOAC)

Optički neuromijelitis je autoimuna demijelinizacijska bolest koja najčešće zahvaća očni živac. Bolest uzrokuju protutijela na akvaporin 4 (anti-AQP4-IgG), kanal koji ima ulogu u raspodjeli vode između mozga, likvora i krvi. Zbog autoimunog procesa dolazi do oštećenja mijelina, tvari koja omata živčano vlakno i ubrzava prijenos impulsa. Neki od simptoma optičkog neuritisa koji se mogu javiti su zamućeni vid, bol u oku, promjene u percepciji boje i drugi. 

Određivanje anti-AQP4-IgG značajno je uz druge pretrage za diferencijalnu dijagnostiku demijelinizacijskih bolesti i postavljanje dijagnoze optičkog neuromijelitisa.

Autoantitijela na citoplazmu neutrofila mogu biti prisutna u vaskulitisima. Vaskulitisi su skupina bolesti koje obilježava upala stijenke krvne žile koja može dovesti do suženja krvne žile i onemogućiti odgovarajući protok krvi do određenih organa. Neki od vaskulitisa povezanih s ANCA su mikroskopski poliangitis, granulomatoza s poliangitisom, eozinofilna granulomatoza s poliangiitisom i vaskulitis ograničen na bubrege. ANCA također mogu biti prisutna u upalnim bolestima crijeva i autoimunosnim bolestima jetre. 

Određivanje ANCA klinički je značajno u dijagnosticiranju i praćenju određenih vrsta vaskulitisa i upalnih bolesti crijeva.

Rezultat pretrage se iskazuje kao pozitivan ili negativan.

Besplatna kućna posjeta za iznos iznad 100,00€.
Kod nas možete odabrati i anonimno testiranje.

251,00 

O pretrazi

Priprema pacijenta za pretragu:

 https://poliklinika-labplus.hr/priprema-za-pretrage/

Rok za izdavanje nalaza: 20 radnih dana

Uzorak: Serum

Vrsta spremnika: 

  • Bez antikoagulansa (crveni čep)
  • Aktivator zgrušavanja i gel za odjeljivanje (žuti čep)

Metoda: Imunofluorescencija

Rezultati dobiveni različitim imunokemijskim metodama ne mogu se međusobno uspoređivati. 

Referentni intervali navedeni su na izdanom nalazu.

Rezultate pretraga potrebno je interpretirati u skladu s kliničkom slikom i anamnezom.

Za više informacija o ovoj pretrazi molimo vas da nas kontaktirate na: 01/4673648 ili info@poliklinika-labplus.hr

Nema proizvoda u košarici!
0