Cikličke promjene u aktivnosti jajnika kontroliraju se lučenjem dvaju hormona hipofize, folikul-stimulirajućeg hormona(FSH) i luteinizirajućeg hormona (LH). Proizvodnja ovih hormona se pak kontrolira u predjelu mozga zvanom hipotalamus.
Hipotalamus se ponaša kao računalo, analizirajući živčane signale iz drugih predjela mozga uključujući one koje stvaraju emocije i čimbenici okoliša, poput tame i svjetla; on također analizira hormonske signale koji se stvaraju u jajnicima i drugim endokrinim žlijezdama, te se prenose krvotokom.
Ciklus jajnika odvija se dobro utvrđenim slijedom zbivanja. Tijekom druge polovice prethodnog ciklusa, velika količina estradiola i progesterona koji djeluju preko hipotalamusa potiskuje lučenje FSH i LH u hipofizi.
Na kraju ciklusa, sve slabije stvaranje estradiola i progesterona u žutom tijelu poništava ovo potiskivanje i razina FSH raste.
Referentne vrijednosti:
Muškarci: 1,5 – 12,4 IU/L
Žene folikularna faza: 3,5 – 12,5 IU/L
Žene ovulacijska faza: 4,7 – 21,5 IU/L
Žene lutealna faza: 1,7 – 7,7 IU/L
žene menopauza: 25,8-34,8 IU/L
Povišeno:
Ukoliko su FSH i LH konstantno povišeni, prisutna je primarna greška u jajniku. Također se povišenje nalazi u Turner-ovom sindromu, gonadnoj disgenezi, preranoj menopauzi, rezistentnom sindromu jajnika, poslije kemoterapije ili poslije liječenja zračenjem te za vrijeme poslije menopauze.
Sniženo:
Ukoliko su FSH i LH konstantno sniženi zajedno s prisutnom amenorejom, postoji sekundarna greška u jajniku.
Najnoviji komentari